Kąpiel w fontannie? Lepiej nie ryzykować zdrowiem

W związku z prognozowanymi na kolejne dni upałami, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim przypomina, że woda w fontannach nie jest przeznaczona ani do kąpieli, ani do picia.

Fontanny i podobne urządzenia wodne mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Może dziać się tak przede wszystkim w przypadku ich niewłaściwego zaprojektowania i utrzymania, jak również niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z nich, w tym picia wody i/lub kąpieli.

Zakażenie może wystąpić drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce do jamy ustnej.

Fontanny są ponadto źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Istotnym zagrożeniem jest występowanie w aerozolu bakterii Legionella. Zakażenie występuje drogą wziewną, dlatego zagrożenie może stwarzać też czasami przebywanie w pobliżu źródła aerozolu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim potwierdza, że wykorzystanie fontann do picia i kąpieli nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda z tego typu urządzeń w niektórych przypadkach nie jest dezynfekowana i nie podlega systematycznej kontroli.

źródło: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim