Zespół „Ad libitum” znany jest z podejmowania ciekawych wyzwań muzycznych od muzyki dawnej po współczesną. Śpiewacy współpracowali z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej - zarówno klasycznej, operowej, jak i rozrywkowej (np.: najsławniejszy tenor świata Andrea Bocelli, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Garou, Dawid Podsiadło, Kayah, Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Anna Dąbrowska czy a także Artur Żmijewski oraz Jan Frycz). Grupa uczestniczyła w wydarzeniu artystycznym „Bankiet u Sanah”, realizując z artystką cykl 15. koncertów, które odbyły się w najbardziej prestiżowych salach filharmonicznych w Polsce.
Niejednokrotnie zespół zdobywał serca pibliczności za granicą. Koncertował m.in. w Czechach, na Słowacji, Litwie, Gruzji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Tajlandii, na Gibraltarze oraz na Filipinach. Uczestniczył także w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach zdobywając około 50. prestiżowych nagród. Nagrywał programy dla Polskiego Radia, TVP i Telewizji Polsat. Wydał 9 autorskich płyt CD.
Założycielem, dyrygentem i managerem zespołu jest prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek.
Profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, chórmistrzyni, dyrygentka, profesor w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego, wykładowczyni akademicka, wychowawczyni wielu młodych adeptów sztuki dyrygenckiej, muzyk-nauczycielka z pasji i z pasją. Jest również członkinią Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Prezesem Fundacji Muzyka Bez Granic, pomysłodawczynią i dyrektorką The Prof. Józef Świder International Festival of Music w Cieszynie. Na swoim koncie ma liczne publikacje naukowe. Jest redaktorką wydawnictw, uczestniczką wielu konferencji naukowych w Polsce i za granicą, członkinią rad artystycznych, naukowych i badawczych oraz jurorką w konkursach międzynarodowych.
W swoim dorobku posiada: 75. nagród w międzynarodowych konkursach chóralnych, 18 płyt CD, ponad 1000 koncertów oraz wiele zrealizowanych utworów chóralnych a cappella. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród.
O dziele
Kompozycja Carla Orffa składa się z trzech części (z prologiem i zakończeniem stanowiącym znany fragment - hymn do Fortuny - kapryśnej i zmiennej bogini ludzkich losów).
Część pierwsza - „O wiośnie” - sławi piękno natury, które wielością barw budzi się do życia. Treścią części drugiej, „W gospodzie”, jest pochwałą życia doczesnego i radość płynąca ze wspólnego biesiadowania. Część trzecią, „O miłości”, wypełniają pieśni sławiące różne przejawy ziemskiej miłości.
Zespół zaprosił do świętowania cudownych muzyków, którzy wspólnie z Ad libitum współtworzyć będą koncertowo dzieło Carla Orffa.
Wykonawcy:
- SILESIAN CHAMBER CHOIR AD LIBITUM (dawni i dzisiejsi śpiewacy AD LIBITUM)
- Miejski Chór Młodzieżowy CANTICUM NOVUM (przygotowanie chóru - Emilia Kopiec)
- Katarzyna Belkius - sopran
- Daniel Oktawian Piotrowski - kontratenor
- Mateusz Eckert - baryton
- Mirella Malorny-Konopka - fortepian
- Aleksander Teliga - fortepian
- Izabella Zielecka-Panek - dyrygent, przygotowanie chóru
Koncert Silesian Chamber Choir Ad Libitum odbędzie się w sobotę, 21 września godzinie 17:00. Bilety w cenie 99 i 119 zł dostępne w kasie WCK oraz online [otwiera się w nowym oknie]. Kasa WCK jest czynna na pół godziny przed seansami kinowymi oraz imprezami biletowanymi oraz w czwartki od 10:00 do 12:00. W kasie obsługa kart płatniczych: VISA, MasterCard, Maestro, Dinersclub, Discovery oraz obsługa płatności aplikacją mobilną PeoPay. Transakcje bez kwoty minimalnej. Bilety można rezerwować pod nr tel. 32 455 48 55 lub osobiście w sekretariacie WCK. Rezerwacje biletów ważne są przez okres dwóch tygodni. W wypadku nieodebrania rezerwacja zostanie anulowana przez system.