Józef Musioł spotkał się z czytelnikami

– Na złą rzeczywistość nie ma się co obrażać, trzeba ją przeobrażać – mówił Józef Musioł, doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, literat, który spotkał się z czytelnikami w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Wydarzenie, które miało miejsce 14 marca, było przede wszystkim okazją do wypromowania najnowszej książki – Wplątany w historię – która stanowi bogaty zbiór doświadczeń, spostrzeżeń, a także w której doświadczenia życia, aktywności i dokonania Józefa Musioła widziane są na tle dramatycznej historii Polski, zwłaszcza skomplikowanej historii Ślązaków.

Spotkanie adresowane było do młodych słuchaczy, jak i do osób, którym postać Józefa Musioła jest szczególnie bliska. Bohater dzielił się swoimi niezwykle bogatymi doświadczeniami. Z serdecznością i z sentymentem wspominał czasy liceum, jak i studenckie przygody. – Przez trzy lata wracałem z Krakowa do Jastrzębia na gapę, bo nie miałem pieniędzy na bilet. Obiad jak zjadłem raz w tygodniu, to było dobrze – wspominał.

Sporo uwagi poświęcił swojej pracy i nierozerwalnie powiązanych z nią trudnym sprawom. – Do wielu ciągle wraca pamięcią. Z nimi nierozerwalnie związany był człowiek. Wtedy prawo przewidywało kary śmierci. Dla mnie życie człowieka było wartością ponad wszystko, stąd też takiego wyroku nie wydałem ani razu – akcentował Józef Musioł. – Życie składa się z wielu dań, ważne dla mnie było to, jak ludzie odnajdywali się w czasach, w których przyszło im żyć i jakie podejmowali decyzje – dodaje.

Była to zaledwie zachęta do tego, by zapoznać się z życiorysem Józefa Musioła. Publikacja Wplątany w historię, której tytuł konsultowano z profesorem nauk humanistycznych Janem Miodkiem, to rzecz po którą powinni sięgnąć nie tylko pasjonaci historii i książek biograficznych, ale i młodzi czytelnicy, którzy za jej pośrednictwem mogą poznać różnorodność kontekstów minionej rzeczywistości.

 

źródło: Gazeta Wodzisławska