Konferencja „Życie - sprawa najwyższej wagi. Jak zapobiegać samobójstwom” została zorganizowana przez Wodzisławską Placówkę Wsparcia Dziennego „Dziupla” wraz z miastem Wodzisław Śląski.
Pierwszy wykład poprowadził Franciszek Małecki-Trzaskoś, prezes zarządu Instytutu Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego. Prowadzący przedstawił zatrważające dane dot. powiatu wodzisławskiego. Spośród zmarłych ludzi w przedziale wiekowym od 19 do 24 lat aż 50% zakończyło swoją egzystencję popełniając samobójstwo. Poruszył on temat „Samobójstwa jako konsekwencja nierówności oraz szeroko rozumianego wstrętu”. Prowadzący zwrócił uwagę na to, że obecne społeczeństwo mało ze sobą rozmawia, mało czasu spędza razem. Przez panującą pandemię bardzo skurczyły się kontakty międzyludzkie, co znacząco wpływa na samopoczucie oraz stan psychiczny każdego z nas.
Przez brak prawdziwego kontaktu, zanikają w nas umiejętności rozmowy, radzenia sobie z problemami życia codziennego, narasta w nas samotność. Trzeba wychodzić, trzeba przejść się chociażby na krótki spacer, co znacząco wpłynie na nasze samopoczucie. Spotykajmy się ze znajomymi. Rozmawiajmy. Często pojawiają się sygnały ostrzegawcze w zachowaniu bliskich nam osób - podkreślał prowadzący.
Jeśli jednak zauważymy, że osoba nam bliska przejawia skłonności samobójcze, ma problemy, chce porozmawiać - powinniśmy zasięgnąć również pomocy specjalisty.
Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy psychologami i pewnie wyciągnięcie kogoś będącego w depresji będzie dla nas niemalże nierealne. Podobnie jak w trakcie wykonywania RKO najpierw to my podejmujemy działania, które przejmuje od nas Zespół Ratownictwa Medycznego, tak samo w tym przypadku nasze działania powinien w pewnym momencie przejąć specjalista. Ale samo danie komuś ulotki czy plakatu nic nie da. Taką osobę trzeba do specjalisty zaprowadzić albo osobiście przy niej wykręcić numer telefonu zaufania i dać jej tę słuchawkę i niech rozmawia przy nas - zaznacza Małecki-Trzaskoś. - Każde dziecko powinno mieć zapisany w telefonie jeden numer: 116 111. to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - dodaje.
Obecni na konferencji mieli również okazję wysłuchać st. asp. Małgorzaty Koniarskiej, która poruszyła temat „Samobójstwa z perspektywy pracy Policji”.
W ostatnim czasie, mieliśmy na terenie powiatu wodzisławskiego, dwie niestety udane próby samobójcze. Policja bardzo często dowiaduje się o planowanej próbie samobójczej dzięki telefonom alarmowym. Wtedy udajemy się na miejsce, aby nie dopuścić do tego zdarzenia. Jeżeli ktoś dzwoni na numer 112 to jest krzyk o pomoc, wysyła sygnał, my wtedy musimy odwieść te osobę od takiej decyzji. To są częste sytuacje w naszym mieście. Problem samobójstw wśród najmłodszych dzieci jest bardzo aktualny. Młodzież w wieku trzynastu lat już zaczyna rozmawiać na ten temat. Młodzież interesuje się tym, w jaki sposób zrobić sobie krzywdę. Dostęp do pomocy psychologicznej, pedagogicznej jest niezwykle ważny, potrzebny. Bardzo ważna jest też spokojna rozmowa z dziećmi – zwyczajna, o tym co się dzieje w ich życiu. Podczas przeprowadzonych w tym roku licznych akcji profilaktycznych, dowiedziałam się, że dzieci nie rozmawiają z rodzicami. Nie ma między nimi kontaktu. Często rodzice nie mają czasu, wtedy możemy przeoczyć istotne szczegóły, które mogą zapobiec wielu tragediom.
Poruszono także temat „O samotności i O! samotności”, podczas wystąpienia Pauliny Goździk asystenta rodziny z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla”.
Żyjemy w pewnym paradoksie, jesteśmy otoczeni wszystkim, niczego nam nie brakuje, a jesteśmy samotni. Jest to w dużej mierze najczęstszy powód do podjęcia próby samobójczej.
Marta Marczyk pedagog rodzinny z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla” przybliżyła także problem samobójstw, które coraz częściej zdarzają się na torach kolejowych. Jako pracownik PKP Intercity, styczność z licznymi próbami samobójczymi była ogromna.
Z tematem samobójstw spotykam się codziennie. Chciałabym też zwrócić uwagę na osoby, które są wokół tej jednostki, która decyduje się targnąć na swoje życie. Często zapominamy o rodzinie tej osoby lub o instytucjach, które również w tym uczestniczą. Jako pracownik kolei bardzo często widziałam próby samobójcze, również moi współpracownicy. Ludzie, którzy się z tym stykają również potrzebują pomocy i wsparcia. Często się zastanawiam, czy mogliśmy jakoś uchronić te osoby? Pomóc im? Te myśli często zostają w głowie i musimy się z nimi zmierzyć. Nieoceniona jest wtedy pomoc psychologa w miejscu pracy. Obecność, a nie tylko telefon.
Pamiętajmy, że numery alarmowe są ciągle dostępne:
- 112 - numer alarmowy,
- 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
- 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych,
- 800 121212 - dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka,
- 800 108 108 - wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie),
- Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla” - 32 4564364, 723 550 755.
źródło: Gazeta Wodzisławska