UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

IX Śląski Rajd Turystyczny „Bez Barier”

Dziarsko przemierzali kilometr po kilometrze, by dotrzeć na Łysą Górę w Beskidzie Małym. Z radością i satysfakcją dotarli do mety w Bielsku Białej.

Mowa o grupie piechurów, która 29 września reprezentowała miasto Wodzisław Śląski na szlaku IX Śląskiego Rajdu Turystycznego „Bez Barier”. I zadanie to wykonała wyśmienicie. Grupę tworzyły m.in. osoby z niepełnosprawnościami i opiekunowie ze Stowarzyszenia Przy Dziupli oraz Barbara Macharzyńska, koordynator do spraw osób niepełnosprawnych wodzisławskiego Urzędu Miasta.

Celem wydarzenia organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Mysłowice było przede wszystkim uświadomienie osobom z niepełnosprawnościami, czy tym zagrożonym izolacją społeczną, wielu możliwości uprawiania turystyki. Wodzisławska grupa przekonała się osobiście o tym, że przemierzanie górskich szlaków może być pasją dla każdego. By tego dokonać potrzeba determinacji, chęci i radości płynącej z pokonywania własnych słabości. Przyda się też pomocna dłoń przyjaciół, którzy w razie potrzeby będą tuż obok.

Śląski Rajd turystyczny było okazją do integracji, na mecie bowiem spotkało się niemal 800 osób z 21 miast województwa śląskiego z organizacji pozarządowych i ośrodków zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. W finale każda z grup uhonorowana została pamiątkowym pucharem, zaś każdy z uczestników otrzymał imienny certyfikat.

Warto podkreślić, że rajd jest największą w Polsce imprezą turystyczną dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami. Uczestnictwo w nim to nie lada zaszczyt. A zadowolenie, jakie zrodziło się w każdym z dzielnych podróżników tuż po pokonaniu wyznaczonego dystansu, pozostanie z nimi na dłuższą chwilę. Udowodnili przede wszystkim sobie, że na wielki sukces mogą składać się drobne, najpiękniejsze i nieoczekiwane momenty.

źródło: Gazeta Wodzisławska