Informacje na temat sytuacji w mieście (aktualizowane)

Poniżej znajdą Państwo najważniejsze, zamieszczone w kolejności chronologicznej, najważniejsze informacje/komunikaty dotyczące aktualnej sytuacji w mieście, spowodowanej intensywnymi opadami deszczu. Artykuł jest aktualizowany.

Niedziela, 22 września:

Jak przekazało Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim zgodnie z Zarządzeniem Nr 91/2024 Starosty Wodzisławskiego z dnia 22 września 2024 r., w związku z poprawą sytuacji hydrometeorologicznej oraz znacznym spadkiem poziomu wód w rzekach, odwołany został stan pogotowia przeciwpowodziowego dla powiatu wodzisławskiego, który obowiązywał od 14 września 2024 r.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego odwołany [otwiera się w nowym oknie].

Poniedziałek, 16 września:

  • Woda cały czas, powoli ustępuje. Na terenie naszego miasta strażacy z Państwowej Straży Pożarnej zakończyli działania, które prowadzone były w ostatnich dniach w związku z ulewami. Skupiają się na niesieniu pomocy w innych gminach regionu.
  • Wszystkie drogi w Wodzisławiu Śląskim są przejezdne. Dotyczy to już także ul. Kolejowej, zlokalizowanej blisko koryta Leśnicy.
  • Do Zarządu Dróg Miejskich i Powiatowego Zarządu Dróg skierowano prośbę o uprzątnięcie dróg po ulewnych deszczach, przegląd studzienek kanalizacyjnych i ich oczyszczenie.
  • Nasze miejskie Biuro Zarządzania Kryzysowego jak zwykle pozostaje w pełnej gotowości, dokonując objazdów dzielnic i nieustannie monitorując sytuację, m.in. stan Leśnicy.
  • Osoby, które ucierpiały w wyniku intensywnych opadów deszczu, zachęcam do kontaktu z naszym Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Jest możliwość ubiegania się o pomoc finansową na pokrycie strat. Prosimy o zgłoszenia osobiście w MOPS lub pod numerem telefonu: 32 45 90 650. Ewentualna pomoc finansowa może zostać przeznaczona jedynie na zalane/zniszczone części mieszkalne domów/mieszkań. Zapisy prawne nie uwzględniają niestety zalanych piwnic, garaży, płotów czy domków gospodarczych. Jeśli nieruchomość jest ubezpieczona, należy oczywiście skontaktować się z ubezpieczycielem.

Niedziela, 15 września:

  • Służby na terenie miasta pozostają oczywiście w ciągłej, całodobowej gotowości. Reagujemy wszędzie, gdzie to możliwe, ale obecnie na szczęście mają u nas miejsce już tylko nieliczne interwencje Państwowej Straży Pożarnej. Strażakom już teraz dziękuję za ich dotychczasową, skuteczną pracę.
  • Nasze miejskie Biuro Zarządzania Kryzysowego jak zwykle dokonuje objazdów dzielnic, nieustannie monitorując sytuację, m.in. stan Leśnicy. W dwóch miejscach w Radlinie II poziom wody w rzece nadal jest podwyższony.
  • Niestety w tym momencie przez obecność wody nieprzejezdna jest ul. Kolejowa, zlokalizowana blisko koryta Leśnicy. Prosimy o omijanie tego miejsca.
  • Przypominamy, że miasto zaopatrzyło się w dodatkowy piasek, którym napełniane są worki na terenie Służb Komunalnych Miasta przy ul. Marklowickiej. Worki nadal można odbierać z tej lokalizacji także do samodzielnego zabezpieczenia swoich własności w newralgicznych punktach w Wodzisławiu Śląskim. Worki nieustannie są też do dyspozycji służb.
  • Zgłoszenia nagłych przypadków: numer alarmowy - 112, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego - 32 45 39 393.
  • Służby pracują na terenie miasta niestrudzenie przez całą dobę. Cały czas monitorujemy sytuację w mieście, m.in. stan cieków, rzeki Leśnicy i reagujemy wszędzie, gdzie to możliwe.
  • Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami wszystkich dzielnic naszego miasta. Działamy nieustannie i robimy wszystko, by pomagać tam, gdzie to potrzebne.
  • W ostatnich godzinach mieliśmy do czynienia przede wszystkim z podtopieniami posesji (w największej liczbie przypadków piwnic) np. w Kokoszycach, Zawadzie, Radlinie II. Strażacy cały czas podejmują odpowiednie działania w tych miejscach.
  • Ze względu na aktualny stan wody skrzyżowanie Młodzieżowej i Paderewskiego w dzielnicy Zawada (przy OSP Zawada) jest w tym momencie nieprzejezdne. Na miejscu pracują służby. Prosimy Was o omijanie tego miejsca.
  • Drodzy Kierowcy, apelujemy o ostrożność i ograniczenie prędkości np. na odcinku zlokalizowanym ok. 50 metrów od ronda św. Floriana w kierunku Pszowa i Radlina – jezdnia jest przejezdna, ale znajduje się na niej woda, ale także w rejonie kościoła pw. św. Izydora, gdzie wczoraj doszło do podmycia części jezdni. W tym miejscu droga została zwężona.
  • Miasto zaopatrzyło się w dodatkowy piasek, którym napełniane są worki na terenie Służb Komunalnych Miasta przy ul. Marklowickiej. Worki cały czas można odbierać z tego miejsca także do samodzielnego zabezpieczenia swoich własności.
  • Zgłoszenia nagłych przypadków: numer alarmowy - 112; Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego - 32 45 39 393.

Sobota, 14 września:

  • W związku z intensywnymi opadami atmosferycznymi w regionie, prognozowaną niekorzystną sytuacją hydrologiczną w dorzeczu górnej Odry oraz Olzy, a także pojawieniem się ryzyka wystąpienia wód z koryt rzek na terenie powiatu wodzisławskiego, Starosta Wodzisławski wprowadził na terenie całego powiatu wodzisławskiego stan pogotowia przeciwpowodziowego do odwołania. Co to oznacza? Wiąże się to przede wszystkim ze sprawdzeniem gotowości działania służb, wzmożoną obserwacją stanów wód, czyli działaniami, które podejmujemy już właściwie od czwartku.
  • Służby działają przez całą dobę. Na terenie naszego miasta cały czas pracują strażacy, zarówno z PSP, jak i OSP. Wspierają ich nasze miejskie służby, w tym Biuro Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska, Służby Komunalne Miasta.
  • Jesteśmy w ciągłym kontakcie z przedstawicielami wszystkich dzielnic naszego miasta. Działamy nieustannie i robimy wszystko, by pomagać tam, gdzie to potrzebne.
  • Miasto zaopatrzyło się w dodatkowy piasek, którym napełniamy worki.
  • Zgłoszenia nagłych przypadków: numer alarmowy - 112, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego - 32 45 39 393.
  • Zachęcamy Was także do instalowania aplikacji RSO, poprzez którą Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego podległe wojewodzie przez cały rok przekazywać Wam będzie odpowiednie dla aktualnej sytuacji komunikaty.
  • Służby działają przez całą dobę. Na terenie naszego miasta w tym momencie pracuje około 80 strażaków, zarówno z PSP, jak i OSP. Wspierają ich nasze miejskie służby, w tym Biuro Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska, Służby Komunalne Miasta.
  • Nieustannie monitorujemy sytuację w mieście, m.in. stan cieków, rzeki Leśnicy.
  • Mamy w mieście przypadki zalewania piwnic, ale są one spowodowane w największej liczbie przypadków tym, że kratki ściekowe nie odbierają takiej ilości wody lub wynikają one po prostu z ukształtowania terenu.
  • M.in. w Zawadzie na prośbę mieszkańców dokonano dodatkowych zabezpieczeń, m.in. napełniono rozłożony rękaw.
  • Zgłoszenia nagłych przypadków: numer alarmowy - 112, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego - 32 45 39 393.
  • Zachęcamy Was także do instalowania aplikacji RSO, poprzez którą Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego podległe wojewodzie przez cały rok przekazywać Wam będzie odpowiednie dla aktualnej sytuacji komunikaty.

Piątek, 13 września:

  • Spodziewamy się intensywnych opadów deszczu przez kolejnych kilka dni. Nasze służby są w całodobowej, pełnej gotowości i nieustannie monitorują sytuację.
  • Jesteśmy w stałym kontakcie z innymi służbami. Współpracujemy m.in. ze strażakami z PSP i OSP, a także kontaktujemy się z Wodami Polskimi. Za nami też sztab organizowany przez wojewodę.
  • Biuro Zarządzania Kryzysowego UM nieustannie, we współpracy ze Strażą Miejską, analizuje sytuację w dzielnicach miasta, na bieżąco monitoruje też poziom rzeki Leśnicy. Działa w terenie, m.in. w Zawadzie, gdzie w niektórych miejscach podejmowane są asekuracyjnie decyzje o instalacji specjalnego rękawa czy w Radlinie II. Dodatkowo: poinformowano mieszkańców miejsc szczególnie narażonych na podtopienie o możliwościach zabezpieczenia posesji.
  • Służby Komunalne Miasta i Zarząd Dróg Miejskich m.in. sprawdziły drożność studzienek. Przygotowano też worki z piaskiem. Na stanie SKM znajduje się w tym momencie ich spory zapas. Jeśli będzie trzeba, napełniane będą kolejne. Będą one przeznaczane w pierwszej kolejności do zabezpieczenia miejsc newralgicznych przez służby ratownicze.
  • Zgłoszenia nagłych przypadków: numer alarmowy - 112, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego - 32 45 39 393.
  • Zachęcamy Was także do instalowania aplikacji RSO, poprzez którą Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego podległe wojewodzie przez cały rok przekazywać Wam będzie odpowiednie dla aktualnej sytuacji komunikaty.

Czwartek, 12 września:

Ostrzeżenie IMGW
 
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie ostrzegł przed intensywnymi deszczami, które wystąpić mogą w naszym powiecie w dniach od 12 września od godz. 20 do 16 września do godz. 7:00. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów dla okresu:
  • od godz. 20.00 dnia 12.09 do 7.00 dnia 13.09 wyniesie od 40 mm do 70 mm,
  • od godz. 7.00 dnia 13.09 do godz. 7.00 dnia 14.09 wyniesie od 80 mm do 120 mm,
  • od godz. 7.00 dnia 14.09 do godz. 7.00 dnia 15.09 wyniesie od 70 mm do 110 mm, lokalnie do 150 mm,
  • od godz. 7.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 90 procent.

Ostrzeżenie [otwiera się w nowym oknie].

Zamknięcie Baszty Rycerskiej

W związku z ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW, informujemy, że w najbliższy weekend, czyli 14 i 15 września br., Baszta Rycerska będzie nieczynna. Sierpień był więc ostatnim miesiącem sezonu wiosenno-letniego na Wieży Romantycznej. Do zwiedzania obiektu zapraszamy w tygodniu, w godzinach pracy Urzędu Miasta, po wcześniejszym umówieniu wizyty (nr tel. 32 45 90 478, e-mail: p.wala-musiol@wodzislaw-slaski.pl). Baszta była do dyspozycji odwiedzających w sezonie kwiecień-wrzesień (do 8 września). W weekendy, w godzinach 12:00-18:00. Trzeci sezon po rewitalizacji spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających (nie tylko wodzisławian i nie tylko Polaków), o czym świadczą statystyki. Jak przekazuje Wydział Dialogu, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, obiekt odwiedziło ok. 3 tys. osób.

Środa, 11 września

Oficjalny komunikat ws. 52. Dni Wodzisławia Śląskiego

Jak już pewnie słyszeliście, na nadchodzący weekend prognozowane są intensywne opady. To czas, w którym odbyć się mają 52. Dni Wodzisławia Śląskiego. Aura nie będzie sprzyjać, jednak mamy przygotowany plan B. Pozostajemy na Starówce, ale w trosce o bezpieczeństwo Was - mieszkańców i gości wydarzenia, zdecydowaliśmy się na przeniesienie atrakcji do wnętrz miejskich jednostek. Chcemy zapewnić Wam jak największy komfort świętowania.

Piątek, 13 września:

1) ARA!Fest i wieńczący go koncert Big Bike Orchestra zostają przeniesione z rynku do Muzeum w Pałacu Dietrichsteinów. ARA! Fest rozpoczyna się o godz. 17:00.

2) Piknik Jubileuszowy z okazji 75-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zostaje przeniesiony z Parku Zamkowego do siedziby głównej MiPBP. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00.

Sobota, 14 września: DzieJesie(ń) Festiwal odbędzie się w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Niedziela, 15 września: Wodzisław jest śląski – impreza będzie miała miejsce w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Program:

Piątek, 13 września

Muzeum w Pałacu Dietrichsteinów (ARA!Fest):

godz. 17:00-20:00 – ARA!Fest Amatorskiego Ruchu Artystycznego „ARA” (w tym zespołu Miraż, Teatru Tańca Memento, Teatrów Szydło i Szydełko, Dzieci Cioci Kloci, Akrobreak, Klubu Tańca Towarzyskiego „Spin”, Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia”)

godz. 20:30 – koncert Big Bike Orchestra

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna (75-lecie MiPBP):

od godz. 15:00 – start warsztatów: bransoletkowy prezent, balonowi goście, urodzinowa zakładka do książki, pamiątkowe kamyki

godz. 17:00 – spotkanie z mistrzem kulinarnym Remigiuszem Rączką

w programie jeszcze: spotkanie z małymi zwierzętami, rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze ciasteczka

Sobota, 14 września

Wodzisławskie Centrum Kultury (DzieJesie(ń) Festiwal):

godz. 16:00-20:30 - strefa wystawców - m.in. WoskoweLove, SerTom, Winnica Smuga, Winnica Laguna, Botanic Pharm (kosmetyki naturalne), Kwiaciarnia u Brygidy, Happytrees by Ola&Kris (ręcznie robiona biżuteria z naturalnymi roślinami i drewnem)

godz. 16:00-20:00 - strefa warsztatowa - warsztaty florystyczne* - tworzenie kompozycji kwiatowych na gąbce florystycznej - prowadzenie: Iwona Klimkiewicz z Eve Garden Kwiaty; warsztaty rękodzielnicze* - tworzenie dzienników podróży z motywem róży - prowadzenie: Agata Majewska-Pilch; animacje z różą w tle* - stoisko WCK (gra terenowa z różą w tle, wykonywanie toreb z herbem miasta, różane kolorowanki i tatuaże dla dzieci); warsztaty kulinarne* - przygotowanie napojów i różanych przekąsek - prowadzenie: Jakub Grzybek z Restauracji Szwajcaria; warsztaty wiankowe - wykonywanie jesiennych wianków - prowadzenie: Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Wodzisławiu Śląskim

godz. 17:00 - start konkursu na najsmaczniejszą szarlotkę

godz. 17:00-22.00 - koncerty na dużej scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury (pamiętajcie, że sala koncertowa ma swoją pojemność. Nie czekajcie z przyjściem na ostatni moment)

dodatkowo: festiwalowe menu w restauracjach zlokalizowanych na starówce - Rynek 13 - bistro polskie, Fanaberia Cafeteria

* Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024

Niedziela, 15 września

Wodzisławskie Centrum Kultury (Wodzisław jest śląski):

godz. 16:00-20:30 – strefa wystawców - m.in. Marka Szołtyska - pisarza, dziennikarza i felietonisty, Eko krauzka (przetwory domowe), Pasieka Wiktoria z Czyżowic, pieczywo, kołocze i wiele więcej

godz. 16:00-20:00 – strefa warsztatowa: warsztaty rękodzielnicze, warsztaty plastyczne, gry, quizy i zabawy z nagrodami o śląsku i po śląsku - prowadzenie: Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego "Dziupla", Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wodzisławskie Centrum Kultury, KreARTywni

17:00-21:45 – koncerty z telewizją TVS: Damian Holecki, Kasia Lorenc, Happy Jędrowski Show

Muzeum w Pałacu Dietrichsteinów (II Urodziny SOWY – Metalmorfozy):

godz. 16:00-19:00 – warsztaty konstruktorskie z budowy rakiet

godz. 16:00-19:00 – escape room – Stowarzyszenie Razem na Szybiku

godz. 16:00-19:00 – Metalowe LOVE

godz. 17:00-19:00 – warsztaty „Kodowanie offline”

godz. 17:00-19:00 – Legorobotyka – Fundacja Eduarte

Organizatorami 52. Dni Miasta Wodzisławia Śląskiego jest miasto Wodzisław Śląski we współpracy z Wodzisławskim Centrum Kultury oraz miejskimi jednostkami.