III edycja YETI odbyła się w WCK

W minioną sobotę Wodzisławskie Centrum Kultury zamieniło się w miejsce zgłębiania meandrów świata nauki i techniki. WCK wraz z Akademią Techniczną Małolata zorganizowała trzecią edycję "YETI". W imprezie adresowanej do najmłodszych odkrywców, techników, wynalazców i majsterkowiczów wzięło udział kilkadziesiąt osób.

YETI (Young Explorer, Technician, Inventor - Młody Odkrywca, Technik, Wynalazca) - pod tą tajemniczą nazwą kryje się organizowany w WCK konkurs dla młodych miłośników Lego i majsterkowania. Pomysłodawcą imprezy jest Antoni Duda, z którym Wodzisławskie Centrum Kultury współpracuje od kilku lat, prowadząc poniedziałkowe zajęcia w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA. To zajęcia dla dzieci pod nazwą „Legomianiacy”, „Klub Młodych Odkrywców” i „Akademię Bystrzaka”.

- Impreza jest doskonałym uzupełnieniem zajęć oferowanych przez naszą placówkę. Z roku na rok cieszy się też coraz większym zainteresowaniem - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

W tegorocznej edycji wydarzenia wzięła udział rekordowa ilość uczestników. Zasady udziału w imprezie były bardzo proste. Uczestnik budował w domu ze swoich klocków lego dowolny projekt i zgłaszał go do konkursu. Rodzaj klocków (ogólne, duplo, technics, mindstorms, boost czy bionicle) był dowolny. W dniu imprezy " legomaniacy" przynieśli swoje projekty do WCK, a jury pod okiem Jerzego Bularza oceniło prace i wyłoniło zwycięzców. Ponadto, uczestnicy wzięli udział w kilku warsztatach i pracowniach:

Warsztat Spawalskiego, gdzie zadaniem było sklejenie robota z kartonu i innych ogólnie dostępnych materiałów.

Warsztat elektroniki, gdzie z użyciem lutownicy wykonywali prosty układ elektroniczny.
Warsztat programowania Scratch.
Warsztat Majsterklepki, w którym musieli wykonać model prostego parowozu.
Laboratorium Eko-Energii, gdzie sprawdzali jakie napięcie można uzyskać z prostego ogniwa wykonanego z owoców, warzyw lub ziemniaków.
Stanowisko do rozwiązania testu z wiedzy technicznej.
Stanowisko Wodzisławskiej Modelarni Szkutniczej.

Za udział we wszystkich częściach imprezy jej uczestnicy otrzymywali punkty, których suma dała wynik, na podstawie którego przyznane zostały miejsca. Wśród nagród znalazły się dyplomy, pamiątkowe znaczki i drobne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów, firmy PREVAC i POL-EKO.

 

Krótki clip podsumowujący tegoroczną edycję YETI można obejrzeć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=pWBANsxAGkU&feature=youtu.be

 

źródło: WCK