Fundusz Inicjatyw Społecznych

W 2018 r. w Wodzisławiu Śląskim powstał Fundusz Inicjatyw Społecznych. Mieszkańcy, nieformalne grupy mieszkańców, kluby czy fundacje zgłaszały się do miasta po wsparcie realizacji swoich pomysłów.

Fundusz był pomysłem z cyklu #tworzyMYwodzisław. Został stworzony z myślą o mieszkańcach miasta, ich kreatywności, potrzebach tworzenia, z myślą o możliwości poszerzenia oferty wydarzeń.

Środki w ramach Funduszu zostały przeznaczone na kulturę oraz animację różnorodnych wydarzeń. Wśród preferowanych wydarzeń znalazły się te, organizowane z myślą o lokalnej społeczności, planowane przy wykorzystaniu miejskich obiektów, jak również nawiązujące do upamiętnienia stulecia odzyskania niepodległości.

Na każdy wybrany do realizacji projekt zostało przeznaczonych maksymalnie 10 tys. zł z puli 100 tys. zł. Do organizacji pozarządowych środki wędrowały w ramach "małych grantów".

2018 rok

W 2018 r.  dzięki dofinansowaniu z FISu możliwa była realizacja następujących wydarzeń kulturalnych i sportowych:

 • Koncert gospodyń z Zawady - Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie zaprezentowało się przed mieszkańcami podczas organizowanego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości koncertu
 • Forum biznesowe "Local Business Forum ForBS 2" - forum dedykowane przedsiębiorcom, będące źródłem wiedzy i kontaktów biznesowych.
 • Race To Home Prolog  - wodzisławski Rynek stał sie punktem kontrolnym rajdu Race To Home Prolog.
 • Festyn Rodzinny „Jesteśmy Razem" - impreza odbyła się w ramach obchodów Święta Rodziny, połączonego z Dniem Dziecka. Wydarzenie zadedykowano rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności tym znającym dobrze kwestię niepełnosprawności.
 • Międzynarodowy mecz bokserski - międzynarodowy mecz bokserski pomiędzy Klubem Sportów Walki „Boxing Odra” Wodzisław Śląski a działającym w Wielkiej Brytanii klubem The Grey Ranks – Weymouth.
 • #22lipcaNaBalatonie - piknik rekreacyjno-sportowy w rytmach PRL.
 • „Kolorowa, czyli biało-czerwona” - przedstawienie teatralne, które porusza problem stosunku młodych ludzi do własnego kraju oraz łatwości, z jaką mogą manipulować nimi skrajne hasła i organizacje. Spektakl połaczony był z panelami dyskusyjnymi. w których brali udział uczniowie szkół podstawowych i wychowankowie Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla”.
 • „Super Bohater” - projekt, którego celem jest stworzenie kalendarza z dwunastoma zdjęciami podopiecznych Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla”, którzy według opiekunów i wychowawców zasługują na miano „Super Bohatera”.
 • Festyn parafialno-szkolny przy kościele pw. św. Herberta - festyn zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W wydarzeniu uczestniczli nie tylko wodzisławianie, ale i zaproszeni goście z Czech.
 • "Cross tropami wodzisławskich mamutów" - projekt przeznaczony dla pasjonatów aktywności fizycznej, a dokładniej biegania. Bieg odbył się niedaleko miejsca, w którym pod koniec sierpnia 2015 r. znaleziono cios mamuta sprzed 30 tysięcy lat.
 • V Jubileuszowa Kokoszycka Jesień Artystyczna - wystawy, prezentacje, przegląd zespołów artystycznych, które w swoim repertuarze posiadają pieśni patriotyczne wpisujące się w upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
 • 10. Jubileuszowy "Ja i Maraton" im. Zbigniewa Marszałkowskiego - bieg na  trasie crossowej, na dystansie 7 km, półmaratonu i maratonu przeznaczony dla miłośników biegania i nordic walking.
 • Festiwal sportowy - w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - festiwal sportowy upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
 • "Kobiety mają moc" - cykliczne spotkania pań, których celem jest aktywizacja kobiet, dzielenie się  doświadczeniami, pasjami, motywowanie się i inspirowanie do kreatywnych działań, odkrywanie potencjału w sobie oraz budowanie poczucia własnej wartości.

2019 rok

W 2019 r.  dzięki dofinansowaniu z FISu możliwa była realizacja następujących wydarzeń kulturalnych i sportowych:

 • VI Wodzisławska Noc Teatrów - wydarzenie polegało na prezentacji, w scenerii pięknej wodzisławskiej Starówki spektakli teatralnych o dużej wartości artystycznej, uznanych teatrów w całej Polsce oraz prezentacji okolicznych grup teatralnych.
 • Festyn z okazji 15 lat członkostwa Polski w UE - impreza zorganizowana przez uczniów SP nr 9 z okazji 15 - lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
 • Międzynarodowy Turniej Szachowy - organizacja dwudniowego turnieju szachowego. Do udziału zaproszeni zostali nie tylko zawodnicy polskich klubów ale również klubów czeskich oraz słowackich. Turniej odbył się z okazji 15 - lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej.
 • Poezja w wierszach, malarstwie i muzyce w ramach obchodów trzydziestolecia wyborów z 1989 r. - wieczór prowadzony przez Marka Grzebyka, którego inicjatywy twórcze znane są w całym powiecie. Udział w wydarzeniu wzięli znani artyści, m.in. : Grażyna Zarzecka, Henryk Krótki, Izabela Gardian.
 • Koncert jazzowy jubileuszowy w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej - podczas koncertu można było wysłuchać muzyki instrumentalno - wokalnej oraz spokać największych muzyków jazzowych.
 • .Międzynarodowe spotkanie kulturalno-artystyczne mieszkańców dzielnicy Kokoszyce oraz zaproszonych gości z Rive-De-Gier (Francja) - wspólna integracja pozwolila na wzmocnienie więzi oraz poznanie obyczajów, kultury i zachowań.
 • Rodzinny piknik rekreacyjno-sportowy na Balatonie - piknik odbył się w niedzielne popołudnie, podczas którego dzieci mogły skorzystać z wielu licznych atrakcji, a rodzice nieco odpocząć.
 • Wodzisław triathlon 2019 - celem imprezy było promocja sportu jak i aktywnego stylu życia.
 • Europa po obu stronach granicy - 15 - lecie Unii Europejskiej było najlepszą okazją do pogłębienie dwóch przygranicznych szkół: Ostrawy - Krasne Pole i polskiej Wodzisław Śląski - Zawada.
 • Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej - seniorzy wodzisławskiego UTW i młodzież SP nr 5 integrowali się. Zadanie miało na celu wzmocnienie więzi i zrozumienie ludzi w roznym wieku.
 • "Kobiety mają moc" - cykliczne spotkania pań, których celem była aktywizacja kobiet, dzielenie się  doświadczeniami, pasjami, motywowanie się i inspirowanie do kreatywnych działań, odkrywanie potencjału w sobie oraz budowanie poczucia własnej wartości.
 • Wioska rodzinna na 50. Dni Wodzisławia Śląskiego w parku „Trzy Wzgórza” - impreza została zaplanowana na pierwszy dzień obchodów 50. Dni Wodzisławia Śląskiego. Główną atrakcją było zbudowanie wioski rodzinnej w amfiteatrze Parku Rozrywki w stylu "magicznej wyspy".