UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Fundacja Ewy Naworol w PP18

Publiczne Przedszkole nr 18 zaprosiło do Wodzisławia Śląskiego Fundację Ewy Naworol, która działa już od 2013 roku, z ogólnopolską akcją edukacyjną „My nie gryziemy”.

Celem akcji jest szkolenie dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie profilaktyki pogryzień i ataków przez psy. Dla Fundacji istotne jest również zwrócenie uwagi na sygnały przekazywane przez psy, prawidłowe zachowanie się w sytuacji zagrożenia z udziałem nieznajomych psów, zaznajomienie z zasadami prawidłowego odżywienia się psów i kotów, a także odpowiednie zachowania w zakresie opieki i wychowania psów. Fundacja działa również na rzecz bezdomnych zwierząt.

W ramach akcji edukacyjnej, dzięki uprzejmości dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 10, do Wodzisławia Śląskiego zawitała „ciężarówka”, która została zaparkowana na placu szkoły. Ogromny amerykański truck FREIGHTLINER z mobilną multimedialną salą edukacyjną budził duże zainteresowanie dzieci jeszcze przed wejściem do środka. W czasie dwudziesto lub trzydziesto minutowych zajęć (w zależności od wieku i możliwości przedszkolaków) dzieci zdobyły wiele cennych informacji w zakresie komunikacji z psem i bezpiecznego zachowania się w jego towarzystwie. Wiedza teoretyczna została przełożona na praktykę. Przedszkolaki zaprezentowały, poznaną już wcześniej, pozycję bezpieczną „żółwik”. Niespodzianką był dla nich fakt, że przyjazny labrador Wito sprawdzał czy pozycja została wykonana prawidłowo. Prowadząca była pod ogromnym wrażeniem wiedzy dzieci z naszego przedszkola w zakresie bezpieczeństwa w kontaktach z psami.

Dzięki dobrze dobranej produkcji filmowej przedszkolaki zdobyły cenną wiedzę nie nudząc się przy tym. Zaś Wito pokazał, że psy mogą być bardzo przyjazne. Najważniejsze jednak było to, że niektóre przedszkolaki przełamały swój strach przed nieznanymi sobie dużymi psami i… odważyły się samodzielnie pogłaskać Wita.

Na koniec zajęć dzieci gorąco podziękowały prowadzącej, wygłaskały Wito, a także otrzymały upominki, w postaci książeczek i balonów. Najważniejsza w tym dniu była jednak zdobyta wiedza, która zostanie w głowach przedszkolaków na długo.