UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Fundacja Banina ze spektaklem „Kolorowa, czyli biało-czerwona”

Dla nich teatr to narzędzie służące konstruowaniu dyskusji. Sięgając po kwestie, które dotykają ciebie, mnie, nas wszystkich, poruszają tematy nader istotne. Fundacja Banina ze spektaklem „Kolorowa, czyli biało-czerwona” 7 października (poniedziałek) gościć będzie w Wodzisławskim Centrum Kultury. Wydarzenie to adresowane jest do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.

Fundacja Banina ze spektaklem „Kolorowa, czyli biało-czerwona” w reżyserii Bartłomieja Miernika występowała już w kilkuset szkołach, teatrach czy na festiwalach. Rzeczywistość co rusz dowodzi, że potrzeba takich prezentacji jest nadal ogromna. Idąc naprzeciw tym oczekiwaniom, wpisując się w jakże ważny dziś dyskurs Wodzisławskie Centrum Kultury zachęca szkolną młodzież do udziału w tym wydarzeniu, stwarzając okazję do głębszej refleksji.

Stereotypy, manipulacja, patriotyzm, nacjonalizm, wykluczenia, mowa nienawiści, ksenofobia to po te słowa – hasła sięgają twórcy i zmyślnie wykorzystują je, by na scenie opowiedzieć o tym, jak każdy z nas może łatwo ulec dezinformacji, wpływom, jak trudno nam dokonać świadomego wyboru. – To tylko teatralna konwencja, ale młodzież daje się wciągnąć – mówią twórcy i po spektaklu podejmują z widzami dyskusję, zachęcając ich do szczerego i otwartego zmierzenia się ze wspomnianymi kwestiami. Spektakl powstał na podstawie sztuki napisanej przez Piotra Przybyłę.

– Proponujemy ciekawy spektakl połączony z głęboką dyskusją o tym, jak na co dzień możemy być manipulowani. Wydarzenie daje dużo do myślenia i uczy rozmawiać o ważnych sprawach naszego codziennego życia. Z tego spektaklu trudno wyjść obojętnym – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

 

Źródło: Gazeta Wodzisławska