Eko-patrol skontrolował powietrze w mieście

Mobilne laboratorium nazywane Eko-patrolem Głównego Instytutu Górnictwa, odwiedziło dziś Wodzisław Śląski. System służy do szybkiej inwentaryzacji zagrożeń smogowych na obszarach różnej wielkości. Pełni rolę mobilnego laboratorium smogowego, na które składa się samochód elektryczny wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe oraz aparatury kontrolno-pomiarowej zainstalowanej na dronie. Dane dostarczane z wykorzystywanych urządzeń pozwalają m.in. na szczegółowe wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń.

Dzięki mobilnemu laboratorium przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa dokonali na rynku pomiaru zapylenia (PM1, PM2,5, PM10), formaldehydu oraz HCl. Pora dnia, silny wiatr i dość wysoka temperatura złożyły się na dobrą jakość powietrza zmierzoną za pomocą zestawu badawczego zainstalowanego na dachu samochodu. – PM 10 około 20, PM 2,5 nawet mniej więc wszystko jest w normie – zapewnia Adam Hamerla z GIG. Niestety zbyt silny wiatr nie pozwolił na wypuszczenie drona. Zaraz po tym Eko-patrol pojechał skontrolować inne rejony naszego miasta. Wyniki poznamy niebawem.

Eko-patrol GIG to innowacyjne przedsięwzięcie, zarówno w wymiarze technicznym, jak i edukacji mieszkańców oraz budowania społecznej świadomości źródeł i zasięgu niskiej emisji. Dron pobierając próbkę dymu wydobywającą się z naszego komina, natychmiast bada jej skład. Dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Dzięki temu wiadomo, jakie dozwolone bądź niedozwolone substancje są spalane.

Dzięki takim pomiarom można opracować mapę zagrożeń i wskazać miejsca kumulacji zanieczyszczeń pyłowych. – Nasza stacja pokazuje problem w skali lokalnej i to ją odróżnia od stacji statycznych, bo te dotyczą całego regionu czy części województwa. Dzięki naszym urządzeniom możemy namierzyć sprawcę spalania śmieci, bo aparatura mierzy nie tylko pyły PM 2,5 i PM 10, ale też inne substancje – mówi Adam Hamerla.

– Patrolujemy ulice rano i wieczorem, czyli szczególnie wtedy, gdy stężenie zanieczyszczeń jest najwyższe. Chcemy być widoczni, wiedzieć, co mieszkańców truje, w jakich miejscach sytuacja jest najgorsza. Nasze badania nigdy nie będą stanowiły podstawy do nałożenia na kogoś kary, tylko podstawy do przeprowadzenia w danym miejscu kontroli – zaznacza przedstawiciel GIG.

Eko-patrol chce budować świadomość wśród społeczeństwa, dlatego jego przedstawiciele chętnie rozmawiają z mieszkańcami. Podczas badań dokładają wszelkich starań, by nie zakłócać porządku i spokoju domowników.

– Najgorsze są spalane plastiki, bo są najbardziej toksyczne dla naszego organizmu, przedostają się do układu krwionośnego. Tych, które zostają nam w nosie, jesteśmy w stanie się wyzbyć, natomiast tych pierwszych już nie – ostrzega Hamerla.

Dzisiejsza akcja to projekt pilotażowy, po którym Urząd Miasta będzie się zastanawiał, czy od przyszłego sezonu grzewczego nie wejść we współpracę z Eko-patrolem. GIG przeprowadzał już testy m.in. w Katowicach, Krakowie i Bielsku-Białej. Instytut na mocy umowy zawartej z Urzędem Marszałkowskim przeprowadzi też badania w 8 miastach: Czeladzi, Pyskowicach, Kłobucku, Kroczycach, Skoczowie, Radlinie, Gorzycach i Buczkowicach. Badania przeprowadzone będą do 30 marca tego roku.

źródło: Gazeta Wodzisławska