UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a charakterystycznym motywem - kolor niebieski. W tym roku obchody tego wydarzenia przenoszą się do internetu. Wodzisławski magistrat włącza się w obchody on-line i nie tylko. Sprawdźcie w artykule.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat  autyzmu. To również dobra okazja do globalnego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy w tej dziedzinie. Tegoroczne obchody w naszym kraju toczą się wokół liczby 400 000 -  tak szacowana jest liczba osób z autyzmem w Polsce.

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenia neurorozwojowe, charakteryzujące się mnogością i różnorodnością objawów, dlatego specjaliści określają je tzw. „spektrum zaburzeń autystycznych”. To wycofanie - unikanie kontaktu ze światem zewnętrznym - z ludźmi i otoczeniem. Zaburzenia występują częściej u chłopców i zaczynają być widoczne dopiero po upływie pewnego czasu, dlatego początkowo trudno zdiagnozować autyzm u dziecka. Zmiana następuje w większości przypadków między 18. a 48. miesiącem życia.

Dlaczego kolor niebieski?

Charakterystycznym motywem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. Kolor niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, a wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Niebieski jest także uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem. 

Działania on-line wodzisławskiego magistratu

Na miejskim fanpage'u pojawiło się specjalne zdjęcie profilowe nawiązujące do dzisiejszego dnia oraz baner, przypominający o tym, że 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości z Autyzmem. 

Na miejskiej stronie internetowej (www.wodzislaw-slaski.pl) został dodany niebieski akcent. 

Przed Urzędem Miasta pojawiły się niebieskie balony. To znak solidarności z osobami chorymi na autyzm i ich rodzinami. 

Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy.