Dworzec kolejowy i centrum przesiadkowe: umowy podpisane

Wizualizacja budynku dworca kolejowego po remoncie

W piątek w wodzisławskiej Bibliotece odbyła się miejska konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Spotkanie zostało poświęcone projektowi "Pociąg do dwóch kółek", czyli budowie centrum przesiadkowego oraz gruntownej rewitalizacji dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim. Te duże, dofinansowane z funduszy zewnętrznych przedsięwzięcia wchodzą właśnie w fazę realizacji.

 

Podczas konferencji Wojciech Saługa i prezydent miasta Mieczysław Kieca podpisali umowy dotacyjne dotyczące obu projektów. Na spotkaniu obecny był tez m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego Jan Grabowiecki.

Tego samego dnia w budynku głównym Urzędu Miasta I zastępca prezydenta miasta Dariusz Szymczak podpisał umowy z wykonawcami inwestycji.

Pociąg do dwóch kółek - budowa centrum przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim

Ideą projektu jest zagospodarowanie terenu wokół obiektu dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim w celu stworzenia zintegrowanego węzła przesiadkowego, łączącego w jednym punkcie miasta transport kolejowy, autobusowy, rowerowy i samochodowy. Projekt ukierunkowany jest na zwiększenie atrakcyjności komunikacji publicznej - komunikacji autobusowej oraz komunikacji kolejowej dla mieszkańców oraz wsparcie gospodarki niskoemisyjnej na terenie miasta. W jego efekcie stworzona zostanie infrastruktura dla zrównoważonego i efektywnego wykorzystania środków transportu.

Zakres projektu obejmuje:

  • przebudowę, rozbudowę i remont budynku dworca kolejowego przy ul. Rybnickiej na obiekt pn. „Stacja – centrum przesiadkowe Wodzisław Śląski”,

  • zagospodarowanie terenu wokół dworca,

  • budowę tras rowerowych,

  • budowę infrastruktury liniowej prowadzącej z Radlina do centrum przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim.

Projekt jest częścią większego przedsięwzięcia w postaci kompleksowej rewitalizacji budynku i obszaru dworca kolejowego.

Budynek dworca kolejowego, stan projektowany

Budynek dworca kolejowego po generalnym remoncie zostanie zaadaptowany pod dwie formy użytkowe:

  • część A – Stacja Centrum Przesiadkowe Wodzisław Śląski,

  • część B – Stacja – Centrum Aktywności Społecznej.

  • Zakres prac budowlanych i wykończeniowych:

    - remont elewacji, który ma na celu odsłonięcie i oczyszczeniu cegły, z której zbudowany jest budynek, uzupełnienie ewentualnych jej ubytków,
    - nadbudowa budynku - należy wykonać ją z cegieł o wymiarach i kolorze odpowiadającym cegłom oryginalnym, zachowując odpowiednie przewiązanie cegieł,
    - termomodernizacja obiektu wykonana od wewnątrz, przy użyciu mineralnych płyt izolacyjnych z lekkiego betonu komórkowego,
    - wymiana stropów nad parterem i pierwszym piętrem,
    - wykonanie nowych klatek schodowych,
    - wykonanie fundamentów pod projektowaną rozbudowę i szyb windowy,
    - wykonanie szybu windowego przeszklonego,
    - wykonanie iniekcji ścian piwnic w celu ich osuszenia,
    - wymiana konstrukcji i pokrycia dachu,
    - wymiana rur spustowych i rynien, obróbek blacharskich na elementy wykonane z blachy cynkowo-tytanowej,
    - wymiana stolarki okiennej i drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej, wraz z wykonaniem nowych nadproży ceglanych w ścianach zewnętrznych w nawiązaniu do ich historycznej formy w obiekcie.

  • Przebudowa i rozbudowa budynku dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim

  • Ideą tego projektu jest kompleksowa przebudowa i rozbudowa części zdegradowanego budynku dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim oraz jej adaptacja na Centrum Aktywności Społecznej, służące realizacji przedsięwzięć zwalczających problemy społeczne w dzielnicach Jedłownik Osiedle, Stare Miasto, Wilchwy oraz w dzielnicy Nowe Miasto.

    Celem głównym projektu jest zwiększona aktywizacja społeczno-gospodarcza ludności zamieszkującej obszar rewitalizacji, co zostanie osiągnięte dzięki utworzeniu infrastruktury społecznej przyczyniającej się do rozwoju lokalnego, w tym przypadku do funkcjonowania Centrum Aktywności Społecznej i pełniącej rolę służebną dla realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych na terenie obszaru rewitalizacji.

    Zakres projektu obejmuje:
    1. Remont budynku dworca kolejowego przy ul. Rybnickiej.
    2. Zagospodarowanie i wyposażenie pomieszczeń obiektu celem dostosowania do pełnienia funkcji Centrum Aktywności Społecznej.

O projektach dotyczących rewitalizacji dworca kolejowego i budowy centrum przesiadkowego informowaliśmy już na naszej stronie. Prace zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Ten zostanie odtworzony poprzez zabiegi konserwatorskie. Cegły będą miały z kolei naturalny kolor (czerwony). Obiekt zostanie ponadto uzupełniony o elementy iluminacji świetlnej. W projekcie dworca uwzględniono klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będzie korzystać osobom niepełnosprawnym. Uzyskana zostanie również większa powierzchnia. Ma powstać także dodatkowa galeria, połączona z I piętrem dworca.

Projekt zakłada, że na kondygnacji dolnej znajdą się między innymi: poczekalnia, strefa kas, skrzynki do przechowywania bagażu, pełen węzeł sanitarny, punkt gastronomiczny, punkt ładowania telefonów komórkowych, salonik prasowy. W tym miejscu zostanie zapewniony też dostęp do internetu. Na I piętrze znaleźć mają się 4 sale warsztatowo-szkoleniowe, z przeznaczeniem na spotkania np. organizacji pozarządowych.

Dzięki dofinansowaniu możliwa jest również budowa centrum przesiadkowego (infrastruktury towarzyszącej) – projektu, który jest nierozerwalnie związany z projektem rewitalizacji dworca. W planach jest między innymi: utworzenie parkingu na części skweru na styku ulic Rybnickiej i Jana Pawła II, miejsca do bezpiecznego pozostawienia rowerów, wypożyczalni rowerów czy parkingu dla osób niepełnosprawnych.

Planowane jest również wyodrębnienie nowych ścieżek rowerowych, usytuowanych wzdłuż ulicy 26 Marca oraz szerokiego ciągu pieszo-rowerowego ulica Pośpiecha-Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”.

Kolejnym projektem który ma zostać zrealizowany z udziałem środków unijnych jest stworzenie Centrum Usług Społecznych. Czym ma ono być? Przede wszystkim miejscem, w którym odpowiednią pomoc i wsparcie będą mogli otrzymywać członkowie całej rodziny. Ma ono powstać w gruntownie zmodernizowanym dzisiejszym starym hotelu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, znajdującym się na terenie stadionu.

Centrum Usług Społecznych ma, jak mówi jego nazwa, świadczyć różnorodne usługi, których odbiorcą będzie wodzisławskie społeczeństwo. Mają w nim pracować pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, wychowawcy czy też asystenci rodzinni. W ramach usług w centrum będą odbywać się zajęcia dla dzieci, które otrzymają pomoc w nauce czy rozwiązywaniu codziennych problemów, zajęcia dla rodziców, w planach jest również prowadzenie różnych terapii oraz mediacji.