Domowe sposoby na zrobienie maseczki ochronnej

Od 16 kwietnia każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Podajemy kilka sposobów jak samemu można w domowym zaciszu stworzyć maseczkę, która zapewni nam ochronę kiedy będziemy zmuszeni do wyjścia z domu.

 

Maseczka z chusty i filtra do ekspresu:

Do wykonania takiej maseczki potrzebna jest bandana czy chusta (długość ok. 42 cm), filtr do kawy (lub materiał z worka do odkurzacza), 2 gumki recepturki, nożyczki. Może się również przydać żelazko oraz taśma klejąca lub zszywacz.

- Wytnij część filtra do ekspresu lub worka do odkurzacza.

- Weź złożoną chustę i złóż ją na pół (dzięki temu powstanie warstwa wewnętrzna i zewnętrzna).

- Następnie w wnętrzu chusty, w centralnej części, umieść wycięty filtr z ekspresu lub materiał z worka do odkurzacza. Po tym kroku zacznij formować całość w harmonijkę (można przyprasować plisy żelazkiem).

- Umieść dwie gumki recepturki po obu stronach chusty czy bandany.

- Następnie musisz odpowiednio je przymocować - tak, aby można je było nałożyć na uszy. Są dwa sposoby:

1. Możesz umieścić dwie gumki recepturki po obu stronach chusty, a potem złożyć chustę do środka.

2. Dla ułatwienia można użyć również taśmy klejącej lub zszywacza. Wówczas trzeba położyć gumki po obu stronach blisko końca złożonego materiału. Wystające kawałeczki chusty należy zagiąć tak, aby przykryły gumkę, a następnie skleić je taśmą lub połączyć za pomocą zszywacza.

Przed założeniem maseczki odpowiednio ją rozłóż, a następnie nałóż najpierw na nos, a potem na dolną część twarzy. ( źródło: na:temat.pl)

 

Maseczka ochronna z T-shirta:

Do wykonania takiej maseczki potrzebny jest T-shirt wykonany z gęstej tkaniny bawełnianej oraz nożyczki.

- Odetnij dolną część T-shirta (wysokość ok. 18-20 cm).

Z uzyskanej części materiału wytnij prostokąt, a następnie przetnij końcówki powstałych "pasków" (będą służyły do przywiązania maseczki).

Po wykonaniu takiej maseczki należy ją wyprać w wysokiej temperaturze i uprasować.


Jak zrobić maskę ochronną z bandany?

Jedyne czego będziecie potrzebować oprócz kwadratowej bawełnianej chusty, to dwie gumki – recepturki albo gumki do włosów. Co dalej? Z pomocą przychodzi krótki filmik instruktażowy tutaj. (źródło: Glamour.pl)

 

Maseczka z oregami

Wystarczy ręcznik papierowy, dwie gumki recepturki i zszywacz. Większość z nas z łatwością znajdzie w domu te elementy. Dzięki nim możemy złożyć własną maskę, która ograniczy dotykanie twarzy i transmisję kropelkową. Filmik instruktażowy można zobaczyć tutaj. (źródło: onet.pl)