UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Dlaczego my?

Dlaczego warto tu inwestować!

  1. Wodzisław Śląski, jako południowa brama Polski, to pierwsze duże miasto leżące przy DK 78, łączącej Republikę Czeską z Polską poprzez przejście graniczne w Chałupkach.
  2. Wodzisław Śląski zlokalizowany jest u wlotu autostrady A1, a w odległości kilkunastu kilometrów znajdują się trzy węzły komunikacyjne autostrady: w Mszanie (5 km), Świerklanach (9 km) i Gorzyczkach (7 km). Dzięki bliskości tej autostrady, w bardzo krótkim czasie można dojechać do węzła autostrad A1 i A4 w Sośnicy.
  3. Bezproblemowa dostępność do trzech portów: Międzynarodowy Port Lotniczy GTL Katowice Pyrzowice – 90 km, Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Balice – 130 km, Międzynarodowy Port Lotniczy w Ostrawie Mošnovie – 45 km.
  4. Dodatkowym atutem komunikacyjnym miasta jest transport kolejowy. Przez Wodzisław Śląski przebiega linia 158, która charakteryzuje się znacznym potencjałem przewozów towarowych i pasażerskich o znaczeniu międzynarodowym i regionalnym.
  5. Wodzisław Śląski jest miastem o charakterze przemysłowo-usługowym liczącym 47 000 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 49,51 km2. Jako centrum powiatu wodzisławskiego, wraz z przyległymi gminami, tworzy aglomerację zamieszkiwaną przez 158 000 mieszkańców. Gęstość zaludnienia oraz rozmieszczenie ludności w promieniu 100 km od Wodzisławia Śląskiego, charakterystyka aktywności gospodarczej i ogólna struktura lokalnego przemysłu i handlu dobrze warunkują potencjał rozwojowy miasta. Dziesiątki tysięcy mieszkańców okolic Wodzisławia stanowią sporą siłę nabywczą. Wodzisław Śląski jest jednym z miast zlokalizowanych w pobliżu śląskiego obszaru metropolitalnego, który nie tylko w skali polskiej, ale też europejskiej, wyróżnia zagęszczenie sieci osadniczej. W zasięgu 100 km od miasta mieszka ok. 9 mln ludzi.
  6. Rozwojowi przedsiębiorczości na terenie Wodzisławia Śląskiego sprzyja obecność świetnie wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Rozbudowana sieć szkolnictwa kształci poszukiwanych na rynku pracy fachowców. Pracodawcy z wielu branż nie mają problemu z rekrutowaniem w powiecie wodzisławskim dobrze wykształconych i przygotowanych do wykonywania zawodu pracowników. Miasto, dysponując szerokim zasobem kadr, daje duże możliwości rozwijania przedsięwzięć biznesowych. Młode, wykształcone społeczeństwo to zdecydowany atut Wodzisławia Śląskiego, a zarazem jego największy potencjał.
  7. Największe szanse rozwoju w mieście mają branże działające w sferze wysokich techologii. Między innymi w tym celu w 2014 roku został powołany do życia Klaster Technopolia Śląska, którego celem jest działalność na rzecz rozwoju branży Hi-Tech w regionie. Predestynowane są również firmy szeroko pojętej gałęzi przemysłu elektromaszynowego.
  8. Na terenie miasta jest ponad 230 ha przygotowanych nieruchomości pod inwestycje, z czego 24 ha zostały włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Trzeba zaznaczyć, że KSSE jest jedną z najprężniej działających stref ekonomicznych w Polsce. Co więcej przez FDI Business Financial Times została uznana za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie w latach 2015 – 2017. To wyróżnienie koresponduje w raportem „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski", przeprowadzonego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, gdzie województwo śląskie uznano za najbardziej atrakcyjny inwestycyjnie region Polski.

http://www.ibngr.pl/Media/Files/Atrakcyjnosc-inwestycyjna-2016-raport

 

O bogatej historii Wodzisławia Śląskiego świadczą doskonale zachowane zabytki. Staromiejski rynek, zespół pofranciszkański, w którym obecnie mieści się zakupiony niegdyś przez miejscowych protestantów kościół ewangelicki oraz siedziba Sądu Rejonowego. Pałac Dietrichsteinów, w którego komnatach znajduje się Muzeum Miejskie i Urząd  Stanu Cywilnego, czy chociażby barokowy kompleks parkowo-pałacowy w dzielnicy Kokoszyce przypominają o wielowiekowej historii miasta. Te pozostałości po minionych czasach, ich układ i różnorodność decydują o wyjątkowej atmosferze i atrakcyjności turystycznej Wodzisławia Śląskiego. Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest Rodzinny Park Rozrywki „Trzy wzgórza”, który oferuje takie atrakcje jak:
– amfiteatr wraz z miejscami dla małej gastronomii,
– budynek toalet publicznych i wypożyczalni rowerów,
– boisko do gry w koszykówkę i piłkę ręczną, i dwa połączone boiska do gry w siatkówkę i badmintona,
– duży skate park,
– miejsca przeznaczone do rekreacji,
– cztery tory do gry w bule,
– tor do gry w kapsle,
– kręgle rosyjskie,
– tory dla modeli jeżdżących,
– tory rowerowe: racingowy, slop style i dirty,
– park linowy,
– arena do gry w chowanego z górką saneczkową,
– labirynt
– plac zabaw dla trzech grup wiekowych „Bobas“, „Maluch“ i „Junior“,
– parking,
– a także trasy rowerowe, trasy piesze, ścieżki rowerowe, ścieżka zdrowia łącznie ze strzelnicą i główny szeroki ciąg pieszo- jezdny.

Ciekawe miejsce do wypoczynku to również ośrodek rekreacyjny „Balaton” - miejsce gdzie można zażyć kąpieli, odpocząć - to wszystko zapewnia wodzisławski Balaton - miejsce, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta.
Szeroką gamę atrakcji kulturalnych oferuje Wodzisławskie Centrum Kultury.

Zobacz pełną listę atrakcji turystycznych Wodzisławia Śląskiego [otwiera się w nowym oknie]