UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Częste błędy, które popełniamy zwiększając zakażenie COVID-19

COVID-19 jest nową chorobą, spowodowaną nowym koronawirusem, którego wcześniej nie obserwowano u ludzi. Jak uchronić się przed tą chorobą w codziennym funkcjonowaniu? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie każdego dnia.

Ważne, by zwrócić uwagę na poniższe zasady:

- Często myjmy ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po wyjściu z łazienki; przed jedzeniem i po kaszlu lub kichaniu.

- Wracając do domu z pracy czy też ze sklepu zmieniajmy ubranie. Znajdują się na nich liczne zanieczyszczenia - w tym wirusy i bakterie. W ten sposób przenosimy je do mieszkań.

- Wyrzucajmy opakowania kupując online - paczki przebywają w wysokich temperaturach, odbywają długie podróże, od razu po odbiorze opakowanie wyrzućmy na zewnątrz. Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa możemy zdezynfekować przy użyciu wacików produkty, które znajdowały się w przesyłce.

- Pamiętajmy o częstszym o myciu włosów. Jest to obecnie bardzo ważne, gdyż może gromadzić się na nich kurz lub drobne krople śliny, które mogą zawierać niebezpieczne wirusy.

- Unikajmy siadania na łóżku. Bardzo istotne więc jest, by po powrocie do domu zmieniać strój. Poza tym pamiętajcie także o tym, by nie siadać w ubraniach, w których przebywaliście na zewnątrz na łóżkach.

Maseczki zakładajmy według instrukcji poniżej:

- Przed użyciem maseczki dokładnie umyjmy lub zdezynfekujmy ręce.

- Przyłóżmy maseczkę starannie do twarzy w okolicy ust i nosa i rozłóżmy ją tak, by dobrze przywierała (bez żadnych szczelin pomiędzy twarzą a maską).

Jeśli maseczka ma metalowy pasek, spróbujmy go zlokalizować i rozmieść na twarzy tak, by środek był w okolicach nosa.

- Nigdy nie dotykajmy maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli nam się to zdarzy, dokładnie umyjmy lub zdezynfekujmy ręce.

- Wymieńmy maseczkę higieniczną na nową, kiedy stanie się wilgotna.

- Nigdy nie używajmy ponownie maseczki ochronnej jednorazowego użytku.

- Jeśli chcecie zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyćcie za wiązanie z tyłu i je rozwiążcie (jeśli maska zaczepiana jest na uszy, to zacznijcie po kolei zdejmować każde łączenie).

- Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieście ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą.

Na koniec zadbajcie o higienę rąk, umyjcie ją i zdezynfekujcie.