UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Co zrobić z bożonarodzeniową choinką?

Jak przekazuje Wydział Gospodarki Komunalnej bożonarodzeniowe drzewka można pociąć i wrzucić do kubła na odpady BIO lub przydomowego kompostownika. Choinki można również wywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Wodzisławiu Śląskim.

Jednocześnie przypominamy, że od stycznia ubiegłego roku bioodpady oddajemy w brązowych pojemnikach. Bioodpady należy wrzucać luzem, co jest poprawnym i preferowanym rozwiązaniem. Dzięki temu ograniczamy nieprzyjemny zapach oraz wspomagamy przebieg dalszego zagospodarowania odpadów bio. Dopuszcza się używanie specjalnych worków biodegradowalnych/kompostowalnych.

Worek biodegradowalny jest wyprodukowany ze skrobi kukurydzianej. Nie zawiera plastiku. Oznacza to, że opakowanie rozkłada się w warunkach kompostowania domowego lub przemysłowego bez niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Na opakowaniu worków biodegradowalnych znajduje się oznaczenie świadczące o spełnieniu m.in. normy EN 13432:2000. Najczęściej spotykanym oznaczeniem jest sadzonka, ale można się spotkać również z oznaczeniem OK compost.

Wrzucanie bioodpadów w workach plastikowych (polietylenowych) jest niedopuszczalne i traktowane jako błąd w prowadzeniu segregacji. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta prosi o wrzucanie bioodpadów luzem.

Co zaliczamy do bioodpadów? Sprawdźcie w artykule dotyczącym segregacji tych odpadów [otwiera się w nowym oknie].