Jesteś mieszkańcem domu jednorodzinnego? Bioodpady wrzucaj do brązowego pojemnika, który dostarczy miasto. Zgłaszaj chęć posiadania pojemnika do Urzędu Miasta (nr tel. 32 45 90 455). Nie umieszczaj bioodpadów w dodatkowych plastikowych workach lub opakowaniach. Tego typu odpady należy wrzucać do pojemnika luzem bądź w workach biodegradowalnych/kompostowalnych (ewentualnie papierowych).
Jesteś mieszkańcem zabudowy wielolokalowej? Przypominamy, że w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi miasto wyposaża właścicieli nieruchomości w worki o pojemności 8 l, stosowanie wyłącznie do gromadzenia bioodpadów, umieszczanych w pojemnikach do selektywnej zbiórki bioodpadów, w liczbie 4 szt. na miesiąc na mieszkańca. Bioodpady wrzucaj do brązowego pojemnika.
Do brązowego pojemnika na bioodpady wyrzucaj:
- odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),
- gałęzie drzew i krzewów,
- skoszoną trawę, liście, kwiaty,
- trociny i korę drzew,
- niezaimpregnowane drewno,
- resztki jedzenia.
Do brązowego pojemnika na bioodpady nie wyrzucaj:
- kości zwierząt,
- oleju jadalnego,
- odchodów zwierząt,
- popiołu z węgla kamiennego,
- leków,
- drewna impregnowanego,
- płyt wiórowych i pilśniowych MDF,
- ziemi i kamieni,
- innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).
Do bioodpadów zaliczamy również odpady zielone, np. ściętą trawę, kwiaty, łodygi i liście oraz inne drobne części roślin pochodzące z prac porządkowych w przydomowych ogrodach i sadach. Odpady zielone nadają się doskonale do kompostowania i nie powinny trafiać do pojemników wraz z innymi odpadami.
Kompostowanie bioodpadów
Z odpadów warzywnych i owocowych, np. obierek, skórek, pestek, ogonków, z gałęzi drzew i krzewów, trawy, liści, kwiatów, trocin i kory drzew, niezaimpregnowanego drewna, resztek jedzenia mogą powstać:
- nawozy roślin ogrodowych, zarówno warzyw, drzew i krzewów owocowych, jak i roślin ozdobnych,
- biogaz jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz do napędu pojazdów,
- składniki podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych.
Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej mogą korzystać z przydomowego kompostownika. Jeśli zadeklarujesz kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku:
- zyskujesz zwolnienie z części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi o 1,46 zł za osobę na miesiąc,
- nie otrzymujesz 240-litrowego pojemnika na bioodpady,
- nie gromadzisz bioodpadów w systemie workowym.
Nadają się do kompostowania: ścięta trawa, liście i gałązki z drzew i krzewów, zielone części warzyw liściastych, zwiędłe kwiaty oraz kwiaty doniczkowe (mogą być z ziemią), pozostałości roślinne po zbiorach, trociny, wióry i inne ścinki drewniane, odpady z kory, chwasty, słoma, siano
Nie nadają się do kompostowania: zepsuta żywność, mięso, kości, resztki jedzenia,
odchody zwierzęce, popiół z kominka lub pieca, zepsute owoce, stary chleb, resztki ugotowanych warzyw, obierki z ziemniaków, owoców i warzyw, łupinki orzechów, skorupki jajek, resztki owoców cytrusowych, skórki od bananów, resztki produktów mlecznych, fusy po kawie czy herbacie.
źródło: Gazeta Wodzisławska