Chcesz oszczędzać energię elektryczną? Pobierz poradnik

W Polsce energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. W wyniku spalania wspomnianych paliw powstaje energia, która dostarczana jest bezpośrednio do naszych domów. Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez elektryczności. Każdego dnia używamy jej do najbardziej podstawowych czynności domowych, pracy czy nauki. Trudno doszukać się działań, które nie wymagają od nas użycia prądu, co świadczy o istotności tego elementu w funkcjonowaniu społeczeństw.

Czy wiesz, że…?

Niemal każdy przedmiot, z którego korzystasz na co dzień został wykonany z udziałem energii elektrycznej. Oznacza to, że postęp technologiczny jest od niej uzależniony.

Dlaczego warto oszczędzać energię elektryczną?

Energia elektryczna ma ogromne znaczenie dla światowej gospodarki oraz życia codziennego każdego człowieka. Pomimo niewątpliwie ważnej roli jaką pełni, jej wytwarzanie ma też negatywne skutki dla naszej planety. Spalanie węgla emituje do atmosfery olbrzymią ilości dwutlenku węgla oraz szkodliwych substancji chemicznych. Dlatego oszczędzanie energii elektrycznej ma bezpośredni wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Pamiętajmy, że niższe zużycie prądu, to mniejsza eksploatacja źródeł naturalnych, takich jak węgla, ropy czy gazu. Z udostępnionego dla Was do pobrania poradnika dowiecie się, jak poprzez niewielkie zmiany codziennych nawyków zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska i zahamowania globalnego ocieplenia. Przedstawiamy Wam dziesięć prostych zasad, dzięki którym PRZEŁĄCZYCIE SIĘ NA OSZCZĘDZANIE [otwiera się w nowym oknie].

O kampanii

Kampania informacyjna „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzania” jest odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysoką ceną surowców, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu oraz trudną sytuacją geopolityczną. Wspomniane okoliczności mocno wpływają na rachunki za energię elektryczną, które poważnie obciążają domowe budżety. Obecne realia zwiększają świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania energii elektrycznej.

Celem kampanii jest kształtowanie prawidłowych postaw i utrwalanie nawyków wśród wodzisławian, dotyczących racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w ich gospodarstwach domowym, miejscach pracy i nauki.

Akcja jest również następstwem przeprowadzonej we wrześniu przez wodzisławski magistrat ankiety, która dotyczyła oszczędzania energii w mieście. Dzięki opinii mieszkańców udało się znaleźć rozwiązania, które pozwolą na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej
w Wodzisławiu Śląskim. Wypełniając ankietę, wodzisławianie pomogli wypracować odpowiednie działania związane z dbaniem o racjonalną gospodarkę zużycia energii.

Rachunki za prąd są podstawowym wydatkiem każdego gospodarstwa domowego. W związku
z wysokimi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób szuka oszczędności. W obecnej sytuacji trudno uniknąć drastycznych podwyżek, które zapewne odczuje każdy z nas i będą one obciążeniem dla naszych portfeli. Dlatego warto szukać oszczędności również samodzielnie.
W ramach kampanii miasto podejmie szereg działań, które skutecznie pomogą mieszkańcom poprzez niewielkie zmiany codziennych zwyczajów zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska.