Certyfikat jakości systemu EPR dla ZSP2

22 stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu jakości systemu Edukacja Przez Ruch. ZSP nr 2 jest jedną z nielicznych w kraju placówek oświatowych, która pracuje od lat systemem Edukacja przez ruch, a także zajmuje się jego upowszechnianiem wśród nauczycieli wodzisławskich szkół i przedszkoli.

Edukacja przez ruch to system technik i metod kształcenia oparty na preferowanych przez dzieci formach ruchu. Certyfikat jakości wręczyła autorka systemu EPR Dorota Dziamska, przedstawiając jednocześnie zebranym wizualizację sytuacji edukacyjnej, w której dzieci bawiąc się, wykorzystują ruch klockiem do zabudowy przestrzeni dwuwymiarowej. Zabawa klockiem, który stał się przyczyną sprawczą procesu przekształcania prostokątów i kompozycji ptaków na drzewie, była wprowadzeniem do wykładu profesora Marka Piotrowskiego z Wydziału Nauk Społecznych ChAT, który zaapelował, aby w procesie zmian systemu oświaty skupić uwagę na dzieciach, które wchodzą do szkoły z małym bagażem doświadczeń językowych będących wynikiem tzw. małego kapitału rodzinnego. Profesor rekomenduje system Edukacja przez ruch jako propozycję adekwatną do potrzeb współczesnego dziecka, które potrzebuje refleksji wyprowadzonej z zabawy, rozwijania języka, nadawania znaczeń, aby budować pojęcia poprzez działanie i rozwiązywanie problemów.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili prezydent miasta Mieczysław Kieca, wiceprezydent Izabela Kalinowska oraz propagatorka systemu na terenie placówki Anna Czop.