Bezpłatne szczepienie dla dzieci, które chroni przed rakiem

Zaszczep dziecko przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat. Dziecko można zapisać na szczepienie m.in. przez Internetowe Konto Pacjenta.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Gdzie można się zaszczepić w naszym mieście?

Szczepienie można wykonać w dowolnej placówce, która przystąpiła do rządowego programu. W Wodzisławiu Śląskim funkcjonuje siedem punktów szczepień. Szczegółowy wykaz wszystkich placówek jest dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia [otwiera się w nowym oknie].

Mowa m.in. o:

  • Poradni Lekarza POZ, ul. Gałczyńskiego 2, Wodzisław Śląski,
  • Poradni Lekarza POZ/gabinet szczepień, ul. Żeromskiego 18a, Wodzisław Śląski,
  • Poradni Lekarza POZ, ul. Młodzieżowa 45, Wodzisław Śląski
  • Punkcie szczepień, ul. Wolności 80, Wodzisław Śląski,
  • Poradni podstawowej opieki zdrowotnej, ul. Radlińska 68, Wodzisław Śląski.

Więcej informacje dot. samego szczepienia są dostępne na stronie: www.gov.pl/web/zdrowie/hpv [otwiera się w nowym oknie].

źródło: gov.pl