Bezpłatne badania dermatoskopowe

10 lipca mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych oraz bezbolesnych badań pieprzyków i znamion, dzięki którym można wykryć czerniaka skóry.

Fundacja NEUCA we współpracy z aptekami, organizuje ogólnopolską akcję badań, której celem jest promocja profilaktyki i diagnostyka czerniaka. Profilaktyka to najprostsze i najtańsze działanie prozdrowotne. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej zaczniemy ją leczyć.

W trakcie wizyty dermobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami. Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na objerzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta - czerniaka złośliwego. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami.

Dermobus przyjedzie do Wodzisławia Śląskiego 10 lipca i będzie stacjonował przy ulicy Księżnej Konstancji 4, w godzinach od 10.00 do 16.00, przy siedzibie partnera akcji.

Badania mogą wykonać wszyscy zainteresowani, a udział w nich jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie 7 dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

źródło: Sylwia Folejewska