Jak mówiła jeszcze w maju zastępca prezydenta miasta Barbara Chrobok, już od kilku lat kontrole sanepidu nie wykazały żadnych uchybień odnośnie do czystości wody. Wizualnie nie była ona jednak atrakcyjna, a dno było zamulone, co nie podobało się mieszkańcom. Należało zatem poprawić jej walory estetyczne.
Metoda dr. Sitarka opiera się na badaniu dna zbiornika i przywróceniu w nim ekosystemu. Proces oczyszczania realizuje firma zewnętrzna. W tym roku przeprowadzony został etap pilotażowy. Oczyszczono jedynie część zbiornika. Na tej podstawie miał zostać wysunięty wniosek, czy metoda biologiczna sprawdza się w odniesieniu do „Balatonu”.
Według dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji “Centrum” Bogdana Bojki podjęte działania przyniosły pozytywne efekty. W tym roku nie było problemów z sinicami, przekwitaniem wody. Jeżeli rodziły się ogniska sinic, to zastosowany program od razu je eliminował.
Jeśli w przyszłym roku uruchomiony zostanie proces kompleksowego oczyszczania biologicznego, ze względu na temperaturę musiałby rozpocząć się w okolicach kwietnia-maja.
Na pilotażowy proces oczyszczania wydano niespełna 20 tysięcy złotych. Koszt kompleksowego oczyszczania to ok. 80 tysięcy złotych.