UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Akcja, w centrum której znalazły się zwierzaki

W wodzisławskim przytulisku dla zwierząt, które prowadzi wodzisławskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt Koty, Psy i My zrobiło się ciasno. Aby zmienić zaistniałą sytuację z impetem ruszyła kampania zachęcająca do świadomej i odpowiedzialnej adopcji zwierząt o wymownym tytule – Poznaj nas, pokochaj, podaruj dom.

Inicjatorką akcji jest Ewa Andreczko, wolontariuszka wspomnianego stowarzyszenia, która z zaangażowaniem przekonywała mieszkańców osiedla Przyjaźń oraz Radlińskich Chałupek, do tego, że pies, to oddany przyjaciel i towarzysz życia. – Pies, który trafia do adopcji, to jest odrobaczony, zaczipowany i wysterylizowany. Wolontariusze kontaktują się z nowymi właścicielami, sprawdzają w jakich warunkach pies będzie przebywał i, co warto podkreślić, przeważnie wszystkie psiaki w nowych domach są szczęśliwe – zaznacza Ewa Andreczko. – Co więcej, nowi właściciel utrzymują z nami kontakt, wysyłają zdjęcia i informują o tym, jak ma się ich czworonożny przyjaciel – dodaje.

Walory wychowawcze

Z jakim przyjęciem spotkała się akcja? Zdecydowanie pozytywnym. W rozmowie z zainteresowanymi pojawiały się głosy wspierające zarówno działalność stowarzyszenia, jak i taką formę zachęcania do adopcji. Rozmówcy wielokrotnie podkreślali, jak ważne jest, by taką decyzję podjąć świadomie, z uwzględnieniem faktu, że wiąże się ona nie tylko z przyjemnościami, ale i z obowiązkami. – Kocham zwierzęta, a psy towarzyszyły mi przez całe życie. Osób, które robią coś dla zwierząt powinno być jak najwięcej – mówiła Magdalena Dembowy, która ze wzruszeniem pokazywała fotografie swoich psiaków. – Zwierzęta są nieraz lepsze od nas. To naprawdę najlepsi przyjaciele. Jakbym była trochę młodsza, to z pewnością zdecydowałabym się na kolejnego psa – zaznaczała.

Dlaczego warto mieć psa lub kota? – Na to pytanie odpowiem z perspektywy babci i zwrócę uwagę na walory wychowawcze, jeżeli chodzi o wnuki. Dzieci, które mają zwierzaka uczą się opiekuńczości i odpowiedzialności. Dziadkom daję taką radę – warto inwestować w zwierzaki z myślą o dobru najmłodszych – zaznaczała z uśmiechem Elżbieta Tkocz.

Odpowiedzialna decyzja

W podobnym tonie wypowiadali się inni mieszkańcy. Warto zwrócić uwagę, że Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt Koty, Psy i My wypracowało procedurę adopcyjną, którą stosuje w każdym przypadku. I tak u osoby zainteresowanej adopcją wolontariusz lub członek stowarzyszenia przeprowadza wizytę przedadopcyjną, należy też wypełnić ankietę i czekać na pozytywną opinię.

– W trakcie wizyt staramy się upewnić, że wybrany przez rodzinę pies będzie odpowiedni. Jest to także okazja, by lepiej poznać rodzinę, jej sposób życia, spędzania czasu wolnego, dotychczasowe doświadczenie z psami. Dzięki temu możemy wybrać spośród naszych podopiecznych takiego czworonoga, który najlepiej będzie do nich pasował – zaznacza Ewelina Połednik, prezes stowarzyszenia.

W sprawie adopcji informacji szczegółowych udziela wolontariusz pod numerem tel. 605 109 891.

 

źródło: Gazeta Wodzisławska