UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Akcja bezpłatnych badań Śląsk wolny od HCV

HCV to wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C. Podstępność choroby polega na braku objawów lub ich niespecyficznym charakterze, co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Pierwszym krokiem do eliminacji zakażeń HCV jest diagnostyka. W ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego przez cały 2022 rok mogą bezpłatnie wykonać badanie na obecność wirusa.

Wirus dostaje się do organizmu wraz z krwią zainfekowaną, wystarczy ilość niewidoczna gołym okiem. Takie sytuacje mogą zdarzyć się w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, przy zabiegach medycznych, u dentysty, wszędzie tam gdzie nie są przestrzegane zasady sterylizacji narzędzi. Zbadać powinny się osoby, które miały wykonaną transfuzję krwi przed 1992 r., osoby, które chociażby incydentalnie zażywały narkotyki drogą dożylną lub używały wspólnych przyborów higienicznych (np. maszynki do golenia).

Kluczowa jest diagnostyka

Wirusa HCV trudno zdiagnozować, gdyż badań tych nie mogą zlecić lekarze rodzinni. Dlatego ważne jest, aby korzystać z akcji profilaktycznych i być świadomym stanu swojego zdrowia. Badanie polega na pobraniu krwi, w której sprawdza się obecność wirusa. W przypadku dodatniego wyniku, laboratorium wykona pogłębioną analizę - badanie jakościowe (HCV RNA), które odpowie na pytanie czy organizm sam nie pokonał wirusa. Badanie nie wymaga żadnego skierowania ani zapisów, wystarczy odwiedzić jedno z laboratoriów, których adresy znajdują się poniżej.

W ramach akcji „Śląsk wolny od HCV” bezpłatnie badanie można wykonać w placówkach ALAB laboratoria:

  • Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 164

  • Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 53a

Udział w badaniu do niczego nie zobowiązuje, nie wiąże się ze sprzedażą jakichkolwiek produktów bądź usług. Więcej informacji o zakażeniu wirusem HCV, możliwości diagnostyki i leczenia znajduje się na stronie [otwiera się w nowym oknie].

źródło: Fundacja Gwiazda Nadziei