20 lat Polski w UE: Pałac Dietrichsteinów

Pałac Dietrichsteinów to jedna z najstarszych klasycystycznych budowli w Polsce. Perełka ziemi wodzisławskiej. Ten zabytek odzyskał swój dawny blask wskutek pozyskanych środków zewnętrznych. Między innymi dzięki 13,53 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej dziś z dumą możemy się chwalić się tym zmodernizowanym obiektem. Zapoznaj się z jedną z kilkuset inwestycji, która powstała w mieście dzięki środkom z UE.

Po wymagających staraniach miasta o kompleksową modernizację Pałacu Dietrichsteinów, marzenia nareszcie się spełniły. W 2018 roku dowiedzieliśmy się, że jedna z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce zostanie wyremontowana dzięki zdobytym środkom unijnym. Dofinansowanie z uwzględnieniem budżetu państwa wyniosło wówczas 11 150 445,72 zł, czyli 95 proc. kosztów całej inwestycji. Już 5 października wspomnianego roku wyłonionemu w przetargu wykonawcy został przekazany plac budowy.

Prace

W ramach projektu zostały przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne obiektu. Działania te przyczyniły się do realizacji celu głównego projektu, jakim było zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim Muzeum, a poprzez to również do zwiększenia atrakcyjności Wodzisławia Śląskiego.

Przedmiotem inwestycji był remont konserwatorski pałacu w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu - rekonstrukcji dachu łamanego, adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem, wraz z przebudową schodów do pałacu oraz budową podjazdów dla niepełnosprawnych.

Główną ideą projektową było odtworzenie przypuszczalnego wyglądu pałacu Dietrichsteinów i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Dach został odtworzony w oparciu o podobne do oryginalnych obiekty i motywy architektoniczne. Zastosowanie dachu mansardowego pozwoliło na pełniejsze wykorzystanie powierzchni poddasza. Projektanci zaplanowali dach mansardowy typu polskiego, z wysokim przełamaniem oraz przełamaniem dolnej połaci. W przełamaniu mansardy można zlokalizować otwory dla wylotów i wlotów systemów wentylacji i klimatyzacji. W dachu, w dolnej części, zaprojektowano lukarny z dachem pulpitowym jednospadowym, a w górnej części wole oka.

Fantastyczne informacje

We wrześniu 2021 roku otrzymaliśmy informację, że w remontowanym Pałacu Dietrichsteinów powstanie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To jeden z programów realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki za pośrednictwem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. W ramach programu, Kopernik miał przekazać wodzisławskiemu zabytkowi Wystawę - kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania oraz Majsternię - wskazówki do stworzenia przestrzeni, a także zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Kilkunastomilionowe dofinansowanie

W modernizację budynku miasto zainwestowało ponad 18,5 mln zł, z czego dotacja unijna pozyskana w 2018 r. to 12 mln zł wraz z środkami krajowymi. Przed ponownym otwarciem zaplanowanym na lipiec 2022 roku, udało się zwiększyć kwotę dofinansowania o niemal 4 mln zł. Pełna kwota wyniosła 15 116 565, 83 zł w tym 13 525 348, 38 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i 1 591 217, 46 zł z budżetu państwa.

Ponowne otwarcie Pałacu

Ostatni weekend lipca 2022 roku, zgodnie z przewidywaniami, przeszedł do lokalnej historii jako magiczny. W dniach od 30 do 31 lipca mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mogli wreszcie, po 4 latach całkowitej rewitalizacji, ponownie zagościć w niekwestionowanej perełce ziemi wodzisławskiej, Pałacu Dietrichsteinów. Obecnie Pałacem Dietrichsteinów w całości zarządza Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Przeznaczenie pomieszczeń

Parter pałacu w całości jest kondygnacją muzealną. W tym miejscu zostały wyeksponowane wystawy stałe, uwzględniające historię miasta i regionu.

Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji służy wodzisławianom w innym celu. Obiekt zyskał sale reprezentacyjną i koncertową, w których realizowane są spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób oraz sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii Wodzisławia Śląskiego.

Na kolejnym piętrze znajdują się pomieszczenia administracyjne oraz Centrum Nauki i Techniki „SOWA”, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W tym miejscu znajduje się również współczesna sala audiowizualna, z zespołem toalet oraz klatką schodową z windą.

Ostatnie piętro służy pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, jako sale warsztatowe. Znajdują się tam pracownie opracowania i konserwacji zbiorów, pomieszczenia magazynowe, archiwa i pomieszczenie porządkowe.

Wstęp do Pałacu Dietrichsteinów jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek: nieczynne,
  • wtorek: 8:00-14:00,
  • środa: 8:00-14:00,
  • czwartek: 8:00-14:00,
  • piątek: 14:00-20:00,
  • sobota: 9:00-15:00,
  • niedziela: 12:00-18:00

Artykuł powstał w ramach kampanii „20 lat Polski w UE”.