15 kwietnia rusza sezon na Baszcie Rycerskiej

18 lipca 2021 roku na historycznym Grodzisku odbyło się oficjalne otwarcie Baszty Rycerskiej po gruntownym remoncie. Ten prawdziwy skarb ziemi wodzisławskiej odzyskał dawną świetność, przez co wodzisławianie ponownie mogą korzystać z tego wyjątkowego zabytku, który stał się kolejną atrakcją turystyczną na mapie Wodzisławia Śląskiego. Tegoroczny sezon ruszy już w sobotę, 15 kwietnia br.

Odwiedź Basztę Rycerską na Grodzisku

Otoczenie Wieży Romantycznej sprzyja wyciszeniu, kameralnym spotkaniom oraz długim spacerom. Tegoroczny sezon na Baszcie Rycerskiej rozpocznie się w sobotę, 15 kwietnia br. Obiekt będzie otwarty do zwiedzania w każdy weekend (soboty i niedziele) w godz. od 12:00 do 18:00.

Chętne osoby, które chciałby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek w dni robocze, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin oraz godzinę odwiedzin w tygodniu można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 45 90 579 lub e-mailowo: d.kornafel@wodzislaw-slaski.pl.

Ubiegłoroczny sezon

W ubiegłym roku Baszta była do dyspozycji odwiedzających w sezonie wiosenno-jesiennym (do 30 września). Drugi sezon po rewitalizacji spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających (nie tylko wodzisławian i nie tylko Polaków), o czym świadczą statystyki - obiekt odwiedziło ok. 4 tys. osób.

Punkt widokowy

Widok z Baszty Rycerskiej bywa zaskakujący. Co można dostrzec z punktu widokowego? Przy dobrej pogodzie oczom ukazują się wschodnie Sudety - opawska część Niskiego Jesionika, pomnik II Wojny Światowej w Hrabyne. Dobrze widoczne są również takie szczyty jak Velky i Mały Roudny. Co ciekawe przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych widoczny jest masyw Pradziada.

Historia Baszty Rycerskiej

Baszta Rycerska wzniesiona na terenie jednej z najstarszych części miasta ma długą i bogatą historię. Po śmierci fundatora zameczek myśliwski stopniowo popadała w ruinę, a zabudowa, która do niego przylegała, uległa całkowitemu rozpadowi. Do naszych czasów przetrwała jedynie Wieża Romantyczna, która po ponownym odrestaurowaniu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w 2004 roku spłonęła, podpalona przez nieznanych sprawców.

Rewitalizacja

W 2021 roku po wielu latach starań i dążeń partnerów na terenach pogranicza polsko-czeskiego, ten owiany aurą tajemniczości symbol miasta, odzyskał swój dawny blask. Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz udziale w projekcie Silesianka - szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.