14 lutego zrobisz bezpłatną mammografię

Panie, które w 2019 r. kończą 50 lat, wchodzą do Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który umożliwia badania bezpłatne i bez skierowania. 14 lutego badanie piersi będzie można wykonać w mammobusie, który odwiedzi Wodzisław Śląski.

Akcja skierowana jest do pań w wieku 50-69 lat. By wziąć udział w badaniu, należy zarejestrować się pod nr tel. 58 666 24 44 lub zgłosić internetowo (kliknij tutaj).

Mammografia trwa kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie jest całkowicie bezpieczne. Dawkę promieniowania w trakcie jej trwania porównać można z dawką pochłanianą w trakcie RTG zęba czy promieniowaniem, jakie występuje w samolocie. Mammografia pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe.

Badanie odbędzie się 14 lutego br. przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji "CENTRUM" w Wodzisławiu Śląskim, znajdującym się przy ul. Bogumińskiej 8.